Messenius rimkrönikor 1615-1616

Klubbat för:

16000 SEK

6 000-8 000 SEK

PER HIERTAS EXEMPLAR. (MESSENIUS, JOHANNES). Twå små gamble Sweriges och Göthes chrönikor, then ena på rhijm, then andra elliest, för någre hundradhe åhr sedhan beskrefne: af Iohanne Messenio ... öffuersedde, och nu först vthaf Christopher Reusners tryck, medh konungzlighe frijheet vthgångne och publicerade. Stockholm (Reusner) 1615.

Liten 8:o (ca 140x90 mm.). (8), 1-102, (2) s. Titel tryckt i rött o. svart (några små hål efter delvis raderad namnteckning, lagning i yttre marginal). Titel m. namnstämpel i svart: D. G. Nescher. Collijn sp. 470. BUNDEN MED:

(MESSENIUS, JOHANNES). Then gamble rijm krönikes första deel. I hwilken swenske konungars bedreffter, ifrån åhr MCCXXII. och till MCDXXXIX. beskriffues: rätsinnigom swenskom til behag, aff Johanne Messenio troligan öffuerseed, och nu först, medh K. M. frijheet, aff Chr. Reusners tryck publicerat. Stockholm (Reusner) 1616.

Liten 8:o (ca 140x90 mm.). (16), 1-332, (4, sista sidan blank) s. Titel tryckt i rött o. svart. Delvis fläckad, s. 289-305 med större fuktrand. Collijn sp. 771.
Gammalt (sent 1600-tal) marmorerat brunt skbd, något blekt rikt guldornerad rygg (kungliga kronor) m. fyra upphöjda bind, marmorerade snitt. Båda verken med gamla marginalanteckningar. Båda något skurna. Tillskrift på baksidan av försättsbladet rörande det första arbetet, troligen av Warmholtz.
Namnteckning på försättsbladet Per Hierta 1896 o. med densammes tillskrift i blyerts på främre pärmens insida: "Detta är väl första gången en fornsvensk handskrift blef utgifven!".

Se Per Hiertas boksamling. Björck & Börjesson katalog 272 (1932), auktionsnummer 1355.
Daniel Georg Nescher (1753-1827), vinhandlare, överinspektör vid vinprovningen i Stockholms tullkammare. en av sin tids största samlare. Vid sidan av biblioteket med över 5600 nummer, innehade han en samling av över 35000 porträtt, naturalier och -inte minst- 2 samlingar värdefulla mynt och medaljer. Se Carlander III:12-19.

6096

2019-12-11