Johansson 14 st kolteckningar, laveringar m.m.

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ERIC JOHANSSON (Tyskland/Sverige 1896-1979): Ur "HUNGER UND LIEBE", 14 st kolteckningar, laveringar, några signerade, några monogramsignerade (se nedan).

Liegendes Paar, monogramsignerad EJ, kol på smörpapper, bladmått ca 50x32cm. Skador, veck.
Das Paar, lavering på smörpapper, bladmått ca 50x32cm. Veck, skador.
In dem Bett, kol och lavering på smörpapper, bladmått ca 50x32cm. Skador, veck.
Frieri, kol och lavering på smörpapper, bladmått ca 50x32cm. Skador, veck.
Kurtisan, kol och lavering på smörpapper, 50x32cm. Skador och veck.
Der Kuß, monogramsignerad EJ, kol på smörpapper, bladmått ca 50x32cm. Skador, veck.
Unter der Brücke, 1 monogramsignerad EJ, 1 osignerad, kol respektive lavering på smörpapper sa, bladmått ca 50x32 cm vardera. Skador, veck. 2 st.
Liegendes paar, 1 monogramsignerad EJ samt 1 osignerad, kol respektive lavering på smörpapper, bladmått ca 50x31 cm vardera. Skador, veck. 2 st.
Kurtiserande par, 1 monogramsignerad EJ samt 1 osignerad, kol respektive lavering på smörpapper, bladmått ca 50x32 cm vardera. Skador. 2 st
Das Wiedersehen, 1 monogramsignerad EJ samt 1 osignerad, kol respektive lavering på smörpapper, bladmått ca 50x32 cm vardera, skador och veck. 2 st.

PROVENIENS:
Kvarlåtenskapsstämpel ESTATE Dödsbo-Nachlass Eric Johansson 1896-1979.

Lä,s mer

6077

2019-12-11