Gustav III signerat dokument Haga 1790

Klubbat för:

5500 SEK

Utropspris

6 000-7 000 SEK

GUSTAV III (1746-1792), kung av Sverige 1771.

Egenhändigt undertecknad resolution på adelskap för David Schinckel, daterad Haga 22 december 1790, omfattande 4 sidor i folio, varav 1 skriven. Även undertecknad av E. Schröderheim. Har varit vikt, två yttre marginaler delvis missfärgade av brand. Inlagd i pärm i rött skinn från sent 1800-tal, pärmar med gulddekor, främre med "G III" i guld, inre denteller, främre pärm mörknad av brand /sot, något nötta hörn, några skrapmärken på baksidan..

David Schinckel (1743-1807), född Stralsund, kommerseråd, adlades 1790 men introducerades inte på Sveriges Riddarhus.
Ur Stafsunds samlingar.

6191

2019-12-11