Gustav II Adolf signerad handling 1630

Klubbat för:

6500 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

GUSTAV II ADOLF (1594-1632), kung av Sverige 1611. Egenhändigt undertecknad handling, daterad 2 juni 1630, omfattande 1 sida i folio. Stor reva i mitten, mindre revor i vikningen, något fläckad.

Dokumentet rör Abraham Cabiljau (1571-1645), svensk köpman född Leiden som gjorde sig en förmögenhet i Amsterdam och från och med början av 1600-talet bedrev handel i Sverige. Cabiljau var involverad i grundandet av Göteborg och bosatt där från 1609. Han återvände till Amsterdam 1617, men bosatte sig åter i Göteborg 1621 innan han flyttade till Stockholm och fick tjänsten som generalbokhållare 1624. I rollen som denna upprättade han landets äldsta bevarade rikshuvudbok. 1630 blev Cabiljau utnämnd till direktör i Skeppshandelskompaniet.

6190

2019-12-11