Eric Johansson skiss till träsnitt Soldyrkan

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

4 000-5 000 SEK

ERIC JOHANSSON (Tyskland/Sverige 1896-1979). Soldyrkan, förlaga/skiss till träsnitt, tusch, bladmått ca 23,5x16,5 cm, blyertsteckning på baksidan, signerad och daterad 1915.

PROVENIENS:
Kvarlåtenskapsstämpel ESTATE Dödsbo-Nachlass Eric Johansson 1896-1979.

Lä,s mer

6086

2019-12-11