Strindberg En blå bok 5 volymer

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 000-3 000 SEK

STRINDBERG, AUGUST. (5). En blå bok. 1907. + En blå bok... Supplement. 1907. + En ny blå bok. 1908. + En blå bok. III. 1908. + En extra blå bok. 1912. + Register till En blå bok. 1912. Samtliga utgivna av Björck & Börjesson i Stockholm.

8:o. Omslag.
Senare rödbruna hfrbd, marmorerade pärmpapper, guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. (Hedberg), register häftat oskuret, delvis ouppskuret i delvis bruntonat originalomslag. 5 vol.

Z:I:97, 98, 104, 105, 127, Svedlin 94a-c.

En extra blå bok tryckt i 500 numrerade ex., detta nummer 409.

Proveniens: Proveniens: Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934] samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.

6041

2019-06-14