Linnés Wästgötaresa 1747

Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747
Linnés Wästgötaresa 1747

Klubbat för:

18000 SEK

10 000-12 000 SEK

LINNÉ, CARL VON. Wästgöta-resa,... förrättad år 1746... Stockholm (uplagd på Lars Salvii bekostnad) 1747.

8:o (ca 193x114 mm.). (12), (1)-284, (20, sista sidan blank) s. 5 utvikbara graverade planscher av Carl Bergqvist (alla, plansch 1 med liten lagning i yttre marginal, enstaka brunfläckar), träsnitt i texten.
Senare brunt marmorerat skbd, guldpressad ram, kantförgyllning, rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, i nedre fält initialerna H.D. i guld, röda snitt. (K. Hässlers bokbinderi, Stockholm). Enstaka brunfläckar. Överstruken namnteckning på gammalt försättsblad

Soulsby 218, Bring 157. Första upplagan.
Den ovanligaste av Linnés resor.

6212

2019-06-14