Fries Icones selectae komplett med 200 planscher

Klubbat för:

20000 SEK

25 000-30 000 SEK

FRIES, ELIAS. Icones selectae hymenomycetum nondum delineatorum. Sub auspiciis regiae Academiae scientiarum Holmiensis. 1-2. Stockholm - Uppsala (P. A. Norstedt & söner - Ed. Berling) 1867-84.

Folio (. 116,+ (2) s. Med 100 färglitograferade planscher, (4),+ 98,+ (2),+ 99-104,+ VII s. Litograferat porträtt, 100 färglitograferade planscher (komplett, delvis lagerfläckig, några planscher med lagerfläckar eller solkade runt kanter, plansch 12 med liten reva i nederkant, plansch 111 med 2 smårevor i marginal).
Lösa ark och planscher i tryckta originalomslag (i olika färger), några av omslagen med mindre revor, några itu i ryggen, allmänt sköra, häftesomslagen till häfte nio i första volymen och häfte 2-3 i andra volymen något skadade med pappersförluster. I två gröna originalklotmappar, något nötta och solkade, vissa smärre skador, förlagsangivelse F. & G. Beijer. Båda mapparna anger vol II, på den första volymen ändrat till "I" för hand.

Krok 131, Steflau & Cowen 1894, Nissen BBI 655. Ett komplett och, trots lagerfläckar, rent exemplar av Elias Fries vetenskapliga storverk, i ovanligt skick med originalpärmarna bevarade. Båda delarna publicerades i vardera 10 häften. Häfte 2-10 (1878-84) av andra delen är postumt utgivna av Elias´ söner, Thore M. och Robert Fries. Det preliminära titelbladet till andra delen som kom med dess första häfte och som ersattes av det slutliga titelbladet i sista häftet finns även här bevarat.
"Icones" innehåller avbildningar av Fries samling i Kungliga Riksmuseet av alla exempel av Hymenomycetes, en idag dock obsolet grupp som nu ingår i gruppen Agareicmuycotina. Det är dock den gruppen som innehåller de flesta "högre" svamparna och hattsvamparna. De fina planscherna är efter akvareller av framförallt Elias Pettersen och Petter Åkerlund med även andra som Hampus von Post, allt dock under Elias Fries överinseende.

Elias Fries (1794-1878) från Femsjön i Småland, ofta kallad "mykologins fader", blev snabbt ett världsnamn inom botaniken och framförallt inom mykologin. Hans stora genombrott "Systema mycologicum" började utkomma redan 1821. Hans världsrykte stärktes genom verk som "Epicris systematis mycologici" (1836-38), "Hymenomycetus Europaei" (1838) och "Icones". Han främsta insatser låg inom systematiken och beskrivningen av svamparna. Han tillhörde dock den romantiska naturuppfattningens så hans indelning i klasser och underklasser är numera obsolet, men "...his distinction of different spore colors still has important taxonomic value, and he is especially remembered for his ability to describe species." (DSB).

6176

2019-06-14