Faksimil om ambassaden till Ryssland 1674

Klubbat för:

3000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

RYSSLAND. PALMQUIST, ERIK. "Någre widh sidste Kongl. Ambassaden till Tzaren i Muskou giorde Observationer öfwer Ryszland, dess wägar, Pasz med Fästningar och Gräntzer. Sammandragne aff Erich Palmquist Anno 1674". Faksimil i ljustryck efter originalmanuskriptet. Stockholm (Generalstabens Litografiska Anstalt) utan år (1898).

Tvär folio (435x560 mm.). (36) blad. Delvis helsides illustrationer, varav 1 i färg (regementsfanor).
Samtida band i skinnimitation med rikt gulddekorerade pärmar, något nött i hörn, rikt guldornerad rygg i skinn med sju upphöjda bind, några maskskador i övre kant, röda snitt (Hedberg). Upplagan tryckt i 50 exemplar, detta med nr 7.

Faksimil utgivet 1898 av K. Sandgren - A. Lagrelius. Upplagan var enligt KB 50 exemplar. 2 ex. handkolorerades efter originalet och lämnades till Oscar II och den ryske tsaren. Övriga exemplar hade endast (med få undantag) regementsfanorna kolorerade.
Omfattar beskrivningar över geografiska förhållanden, levnadsbetingelser, stadsbyggnad, militära förhållanden, vapen, befästningar, hovet i Moskva, kartor o. planer över bl.a. Moskva o. Novgorod, m.m.

Proveniens: Kulla Gunnarstorp.

6145

2019-06-14