Buch Resa i Lappmarken och Sverige 1816

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

BUCH, LEOPOLD VON. Resa, genom Lappmarken och Sverige. Stockholm (Z. Haeggström) 1816.

8:o (ca 200x120 mm.). (2), (1)-118 (sid. 57-64 överhoppade i pagineringen, sid. 65-72 dubbelnumrerade).
Senare (tidigt 1900-tal) blått halvklotband, något skeva pärmar.

Bring 361, Schiötz 158f.
I slutet medbundet extrakt ur KVA. handl. 1804:april-maj, s. 83-161 (1), bl.a. Grape: Utkast till beskrifning öfver Enontekis sokn i Torneå Lappmark (första bladet s. 81-82 saknas), och Hisinger: Minerographiske anmärtkningar öfver flötserna i Rättvik och närgränsande socknar i Dalarna (med utvikbar graverad karta).

6127

2019-06-14