Bibel tryckt i London 1828 i samtida band

Klubbat för:

3200 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

BAND. Bibelen, eller then heliga skrift, innehållande Gamla och Nya testamentets canoniska böcker, efter swenska Bibel-Sällskapets octav-upplaga, på brittiska och utländska Bibel-Sällskapets föranstaltande och bekostnad. Utgiven av J. P. Wåhlin. London (R. Watts) 1828.

4:o (210x130 mm). Samtida skinnband, pärmar med ram av gulddekor, i mitten en harpa och löv, på baksidan ett kors, några maskskador, inre denteller, rosa pärmpapper, rikt guldornerad rygg, delvis nött och blekt rygg, sprickor i bakre fals, helt guldsnitt. Graverat exlibris Gullan Pilo gjort av Olle Hjortzberg.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

6016

2018-12-07