Två diktmanuskript av Anna Maria Lenngren

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

7 000-9 000 SEK

DIKTMANUSKRIPT AV ANNA MARIA LENNGREN OCH BREV AV CARL PETER LENNGREN. LENNGREN, ANNA MARIA (1754-1817), svensk författarinna.

2 egenhändigt skrivna och undertecknade manuskript (Anna Maria Malmstedt), ett daterat Uppsala, 13 juni 1777 och ett daterat Stockholm, 9 april 1779, omf. 8 s. Båda i liten 4:o (ca 220x180 mm).
Vikta, delvis bruntonade i vecken, några små revor i marginalen, andra manuskriptet med litet hål i namnteckningen med viss förlust av första bokstaven, samt hål med viss textförlust på näst sista sidan pga borttaget sigill.

CARL PETER LENNGREN. 4 egenhändigt skrivna och signerade brev daterade mellan 1784 - 1789, 1 egenhändigt skrivet brev signerade "toi" och ett dito osignerat , daterade mellan 1784 - 1789,
2 egenhändigt skrivna och signerade dokument daterade 1784 och 1785. Samt 13 brev med bortklippt namnteckning och 2 brev med överstrukna namnteckningar.
Samtliga med påklistrad remsa för infästning i pärm. Veck, småfläckar.

Medföljer även kopior på brev från Kungliga Biblioteket daterade 1962 rörande lån av dessa handskrifter.

Anna Maria Lenngren, född Malmstedt, gifte sig 1780 med tidningsmannen Carl Peter Lenngren (1750-1827). Han var bl.a. redaktör för Stockholms-Posten.
Andra dikten börjar: Monsieur! En ren och tacksam drift min känsla eldat har, Jag af mitt fordna fel har ingen oro qvar. Ert vittra Skaldebref en ursäkt mig vill skänka, Som värdigt visar mig hur ädla själar tänka /---/. Dikten är publicerad.

Delar av Per Edward Gustafssons autograf- och handskriftssamling finns i Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva dit den donerades av honom själv. Autografsamlingen innehåller huvudsakligen svenska, men även utländska autografer, från 1500- till 1960-talet. Handskriftssamlingen, som berör olika ämnen och geografiska områden, sträcker sig ända från tiden före Kristus till 1900-talet. Dessutom finns där Gustafssons egen korrespondens.

6481

2017-11-21