Två brev av Gustaf Fröding, 1886 och 1893

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

FRÖDING, GUSTAV (1860-1911). 2 egenhändigt skrivna och undertecknade brev till "M. k. bror! ", daterat Slorudsborg, Edane, 30 maj 1886 och undertecknat "Agust Kallsonn", ett daterat Magneskog, 21 augusti 1893, undertecknat Gustaf Fröding, vardera 1 sida i 8:o (ca 210x135 mm) på randigt respektive rutat papper. Båda vikta, några smärre revor i nederkant på det senare brevet. 2 brev.

Andra brevet behandlar bl.a. pengafrågor, Fröding återbetalar sina utlägg med frimärken. Han vistades periodvis hos komminister Bengt Warodell på Magnskogs prästgård och skriver i brevet att han även ska göra ett besök uppåt Fryken.
Slorudsborg i Brunskog, Värmland, en gård som Frödings syster Matilda köpte 1881 och där han vistades under somrarna.
Fröding kallade sig "Agust Kallson" som gymnasist och kåsör.

Proveniens: Per Edward Gustafsson (1893-1966), landskanslist, kommissionär vid länsstyrelsen i Vänersborg där han föddes och bodde hela sitt liv.
Delar av Per Edward Gustafssons autograf- och handskriftssamling finns i Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva dit den donerades av honom själv. Autografsamlingen innehåller huvudsakligen svenska, men även utländska autografer, från 1500- till 1960-talet. Handskriftssamlingen, som berör olika ämnen och geografiska områden, sträcker sig ända från tiden före Kristus till 1900-talet. Dessutom finns där Gustafssons egen korrespondens.

6480

2017-11-21