Signerat dokument drottning Kristina 1645

Klubbat för:

4000 SEK

Schätzwert

4 000-5 000 SEK

Beschreibung

KRISTINA (1626-1689), drottning av Sverige 1632, abdikerade 1654.

Egenhändig undertecknad konfirmation gällande mark i Husby-Långhundra socken efter fortifikationsofficern Olof Hansson Örnehufvuds (1600-1644) frånfälle, vilken förlänats honom 1637. , daterad Stockholms slott den 17 december 1645. Tusch på pergament, ca 450x570 mm. Hål efter saknat sigill. Baksidan med anteckning. Vikt, några fläckar.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6474

2017-11-21