Pfeiffer Magasin för blomsterälskare 1803-09

Klubbat för:

9000 SEK

12 000-15 000 SEK

Magasin för blomster-älskare och idkare af trägårds-skötsel. Utg. J. A. Pfeiffer. Text (O. Swartz). Stockholm (C. Delén) 1803 - (1809).

4:o. (2), (1)-7, (1 blank) + (36, textblad t. planscherna). 36 delvis handkolorerade graverade planscher (alla,1 okolorerad, pl. 27 m. lagad reva o. förstärkning i yttre marginal, delvis något brunfläckade.
Samtida brunt hfrbd, något nött, nött guldornerad blekt rygg, småskador o. lagningar i övre o. nedre kant, några små maskhål. Ett textblad fuktfläckat. delvis brunfläckad text, 1 textblad m. liten lagad marg.reva.

Denna vackra blomsterbok utgavs av Johan August Pfeiffer som själv ritade 27 av planscherna. Övriga konstnärer var bl.a. Palmstruch och Ruckman.

6455

2017-11-21