Linnerhielm Witterhetsförsök 1795 i fint band

Klubbat för:

4400 SEK

4 000-5 000 SEK

LINNERHIELM, HELENA MARIA. Witterhetsförsök. Stockholm (A. Zetterberg) 1795.

8:o (162x105 mm). (5, inklusive graverat titelblad, dedikationsbladet saknas), 2-54. Graverat titelblad (graverat dedikationsblad, "Dig", saknas), 26 graverade vinjetter (J. C. Linnerhielm). Blå samtida pappersomslag medbundet (något blekta).
Senare skinnband (1900-tal) av sprängd kalv, lätt nött, smal guldpressad pärmbordure, pärmens mittfält av mörkare skinn omgivet av smal guldpressad linje, inre denteller, rikt guldornerad rygg, helt guldsnitt. (H. Wahlströms bokbinderi, Stockholm, stämplat på försättbladet). Exlibris Lars E. Lindgren.

Ur Hugo Wistrands bibliotek (1933-2014).

6306

2017-11-21