Karl XII:s stora kyrkobibel från 1703 i mästarband

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

MÄSTARBAND AV KARL XII:S BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 1702.

Folio (470x310x90 mm för bandet). (96), (1)-962 (saknar sista opaginerade bladet med rättelser) s. Extra graverat titelblad (några småfläckar, mest i marginal), titelblad tryckt i rött och svart med träsnittsvinjett, 2 graverade porträtt av Karl XII och Karl XI, 8 dubbelsidiga graverade kartor och planscher (alla, porträttet av Karl XI med pappersförlust av marginal och liten reva in i bilden, liten lagning, några småfläckar på planscher och kartor, en något mer).
Samtida brunt skinnband på träpärmar med blindpressad dekor på pärmar och rygg, bred guldpressad pärmbordure samt bred blindpressad ram av rött skinn, på pärmarnas mittfält Karl XII:s guldpressade krönta namnchiffer omgivet av blomsterbård och tre adliga kronor, i hörnen tre förgyllda kronor, spännen och beslag av mässing med konungens monogram, stora hörnbeslag av mässing med keruber, samtliga beslag stämplade GR under krona, sannolikt avseende gelbgjutaren Gottfried Reman i Stockholm, delvis ciselerat helt guldsnitt (bandet något nött med några repor, liten spricka på främre pärm, rygg skadad i nedre kant, några minimala maskhål, ett spänne löst, lädret till spännena nötta och torra). Enligt Rudbeck är bandet utfört "1703 å Henrik Keijsers arfvingars verkstad".
I slutet 5 sidor med handskrivna genealogiska- och dagboksanteckningar från 1800-1900-tal. Titelblad med några småfläckar, några sidor med diagonala lätta rostspår (troligen efter något slags bokmärke), text med enstaka små- och brunfläckar, några fuktränder i marginal, enstaka understrykningar med rödkrita, några smärre revor i marginalen.

Denna imponerande bibel gavs ut i 4.000 exemplar, varav 2.500 exemplar var reserverade för Sveriges kyrkor. Förordet skrevs av ärkebiskop Eric Benzelius. Titeln är graverad av J. van Aveelen, porträttet efter teckning av Axel Sparre, graverat av von Aveelen och planscherna och kartorna föreställer bl.a. templet i Jerusalem, aposteln Paulus resor m.fl., bl.a. graverade av Truls Arfwedson, Anders Wijkman.

Gelbgjutaren Gottfrid Reman vinner burskap 1704 och kallas då för Reman.

Angående bokbindaren, jämför Rudbeck, Svenska Bokband, del I, s. 149, där det finns ett snarlikt band. Boktryckaren Keijser, som fick rätten att trycka Karl XII:s bibel, hade mot det vanliga ett bokbinderi. När han dog 1699 fortsatte änkan Catharina Höök verksamheten och tryckte bibeln och en del exemplar bands på hennes bokbinderi. I Sten G. Lindbergs Mästarband, s. 96-97, beskrivs ett enklare sådant. De små kronorna i hörnen verkar vara gjorda med samma stämplar som på ert och Rudbecks band. Bandet har troligen bundits 1703 eller strax efter, troligen på tryckeriets bokbinderi. Om inte har inbindningen skett i nära samarbete med Catharina Höök, eftersom stämplarna delvis är desamma, t. ex. hos Anders Höök. (Tack till Johan Mannerheim).

6300

2017-11-21