Fyra böcker av modernister i fina exemplar

Klubbat för:

5000 SEK

7 000-9 000 SEK

SVENSKA MODERNISTER (4). EKELÖF, GUNNAR. Sent på jorden. Stockholm (Spektrum) 1932.
8:o. Kolorerad frontispis Otto G. Carlsund.
Oskuren och delvis ouppskuren i delvis lätt gulnat originalomslag, rygg mörknad, övre hörn något nött. Titelblad med avtryck av frontispisen. I kassett med svart skinnrygg och färgat överdragspapper (Marlis Egli, titeltryck Tommy Sahlquist). Tryckt i 250 (av 300) nmrerade exemplar, detta nr 228. Första upplagan av debutboken. +

LINDEGREN, ERIK. Mannen utan väg. Stockholm 1942.
Stor 8:o. Oskuren i originalomslag, några småfläckar. I kassett med svart skinnrygg och svart överdragspapper med guldflikar, något nött på främre pärm (Marlis Egli, titeltryck Tommy Sahlquist). Tryckt i 150 numrerade och 50 onumrerade exemplar, detta nr 142. Första upplagan. +

Fem unga. Unglitterär antologi. Text E. Asklund - J. Kjellgren - A. Lundkvist - H. Martinson - G. Sandgren. Stockholm (Bonniers) 1929.
8:o. Originalomslag.
Klotband i olika färger, lätt nött och blekt, tygg med titeletikett i skinn, övre grått snitt (Edith Welinder, 1930).
Första upplagan. +

DIKTONIUS, ELMER. Stenkol. Helsingfors (Tilgmanns tryckeri) 1927.
8:o. Oskuren i originalomslag, liten nötning på främre, liten lagning på bakre omslag. I kassett med gul skinnrygg och grått överdragspapper (Marlis Egli, 1998). Namnteckning på smutstitelbladet. Första upplagan. Författarens femte bok.

4 volymer.

6307

2017-11-21