Ehrensvärds klassiska Italienresa med omslag

Klubbat för:

10000 SEK

Schätzwert

7 000-9 000 SEK

Beschreibung

(EHRENSVÄRD, C. A.). Resa til Italien 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Ny uplaga. Stockholm (C. Deleen) 1819.

Stor 4:o (270x180 mm). (6), (1)-84 s. 38 handkolorerade graverade planscher (alla, sista planscher lagad i marginalen, några veck i marginal). Tryckt på tjockt papper.
Ljusbrunt senare hfrbd (1900-talets senare hälft), guldornerad rygg med röd titeletikett, oskuren (S. Wiklander 1977). Skinnskodd kassett av Sven Olof Nystedt. Medbundet det sällsynta orange originalomslaget och rygg, det främre skadat med ersatt nedre del och övre marginal, även ryggen med lagningar. Text något småfläckad i början. Anteckningar i blyerts på försättsbladet (se nedan).

Lindberg, Swedish Books, 52. Första upplagan av denna idealiserande Italienskildring trycktes redan 1786. Denna upplaga gavs ut av Fredrik Boye. Gravyrerna efter Ehrensvärds teckningar kan vara gjorda av någon bröderna Elias och Johan Fredrik Martin, men även Heland är nämnd.

Proveniens: Nils Bonnier (1908-91), Hugo Wistrand (1933-2014). Enligt anteckningar av båda tidigare ägare är boken inköpt hos Libris 1979, sedan Nordéns auktioner av Nils Bonniers bibliotek 1997.

6383

2017-11-21