Två signerade dokument av drottning Kristina

Klubbat för:

9500 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

TVÅ DOKUMENT UNDERTECKNADE AV DROTTNING KRISTINA.
KRISTINA (1626-1689), drottning av Sverige 1632, abdikerade 1654.

Egenhändig undertecknad donation, daterad Stockholms slott den 10 september 1646. Tusch på pergament, ca 240x460 mm. Vidhängande rött sigill i trädosa (lock saknas). Baksidan med text. Vikt, småfläckar, sigill med liten förlust i kanten. +

Egenhändigt undertecknat köpebrev, daterad Stockholms slott den 8 mars 1652. Tusch på pergament, ca 400x560 mm. Sigill saknas. Baksidan med text. Vikt, småfläckar, hål i vikningen. 2 dokument.

Båda rör egendomen Hulterstad (Hylinge i Södermanland) som donerades till Anders Gyldenklou.

Anders Gylle, adlad Gyldenklou (Östanstång 1602- Skånelaholms slott 1665), professor och diplomat, häradshövding i bl.a. i Östergötland, 1645 statssekreterare, president i regeringen och hovrätten i bl.a. Pommern 1657, samt legat vid fredsverket i Elbingen 1659 och freden i Oliwa i Polen 1660 tillsammans med Magnus Gabriel de la Gardie.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6294

2017-06-20