Thet Nyia Testamentet 1549-50

Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50
Thet Nyia Testamentet 1549-50

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

NYA TESTAMENTET PÅ SVENSKA 1549-50. (Thet Nyia Testamentet). Stockholm (Amund Laurentzson) (1549)-50.

4:o (160x120 mm). 379 (av 390 blad, saknar A1 [huvudtitelblad], A3, A6, B8, C8, Cc8 [blankt], v1, x1, x3, x6, z6 [blankt], L1 defekt med textförlust). Träsnittsillustrationer. Titelblad och A6 ersatta av faksimil.
Brunt skinnband från sent 1800-tal med blindpressad dekor (pastisch-band), något nött, rygg med fyra upphöjda bind och röd titeletikett. (C. M. Andersson 1883). Ca 20 blad lagade i marginalerna, varav 5 med mindre textförluster. Delvis hårt skuren i övre marginal med enstaka bokstavsförluster av marginaltexten, några blad även nära skurna med enstaka bokstavsförluster i yttre marginal. Delvis fuktfläckad och brunfläckad. Exlibris C. M. Carlander, namnteckning på försättsbladet Aksel Andersson samt titeln skriven för hand.

Collijn: II, s. 182-183 (7 ex. i offentliga bibliotek, varav 3 defekta)
Omtryck i kvartoformat av Nya testamentet i Gustav Vasas bibel 1540-41. I denna upplaga finns endast 30 träsnitt, vilka alla förut använts i bibeln 1540-41 och i Nya testamentet på finska 1548.

Lars Aksel Andersson (1851 - 1923 ), svensk nordist och förste bibliotekarie (överbibliotekarie) vid Uppsala universitetsbibliotek 1911-1918. (Wikipedia).
Carl Magnus Carlander (1837-1911), baptistpredikant, grosshandlare, bibliografisk författare.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6033

2017-06-20