Släktkrönika i manuskript släkten Ulfsparre

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

ULFSPARRE GÖRANSSON, FABIAN - ULFSPARRE JOHANSSÖNER, SIGGE OCH GEORG. "Ulfsparre Ätten. No 9. Antecknad utur flera gamla Urkunder, och skrifter, till en början af Fabian Ulfsparre Göransson på 1790-talet, samt fortsatt och completterad af Bröderna Sigge och Georg Ulfsparre Johanssöner år 1853 och 1855".

Manuskript i folio (ca 340x210 mm), omfattande smutstitelblad (baksidan blank), helsides vapenavbildning med runsten i tusch (signerad Sigge Ulfsparre, baksidan blank), titelblad med vapenavbildning i tusch (baksidan blank), förord sid 1-10 (på 5 blad), 2 blanka blad, text med illustrationer av vapen s. 15-220 (delvis blanka baksidor) i slutet blanka blad (s. 209-18 register).
Samtida rött marokängband med utskuren dekor med guldinläggningar inom enkel guldram, delvis kantförgyllning, blank rygg med markerade bind och enkel förgyllning, lätt nött i övre och nedre kant, helt guldsnitt.

Historik: Enligt uppgift gåva från Hedvig Ulfsparre på Kungsgården (Gävle) till äldre släkting till säljaren.

6307

2017-06-20