Manuskript "Précis de l´histoire de Suede" 1700-t.

Manuskript
Manuskript
Manuskript
Manuskript
Manuskript
Manuskript

Klubbat för:

6500 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

MANUSKRIPT. "Precis de l´histoire de Suede, et de quelques événemens relatifs à la ´Révolution de 20 Août 1772. Par M. Q***. M. DCC. LXXII.". Manuskript omfattande titelblad och sid. (1)-73 i liten 8:o. Odaterat (sent 1700-tal).

Samtida mörkrött band i marokäng, guldpressad ram, förgyllt "vapen" på pärmarnas mittfält, inre denteller, kantförgyllning, rygg m. fem upphöjda bind, helt guldsnitt (obetydligt nött). Eftersättsblad med gamla inklistrade katalogurklipp. Exlibris Gösta Nobel.

Proveniens: Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955), Ludvig och Edla Nobels yngste son. Var i Baku mellan 1914-17 och blev 1918 chef över Branobel eller "The Nobel Brothers Company" . Han och hans familj flydde Ryssland när Ryska revolutionen bröt ut.

6311

2017-06-20