Karl X Gustav undertecknad skrivelse 1657

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

KARL X GUSTAV (1622-1660), kung av Sverige 1654.

Egenhändigt undertecknat dokument med papperssigill, daterad slottet Marienburg 6 februari 1657, omfattande 1 sida i folio (ca 400x520 mm.). Vikt, några hål i vikningen, ett med någon textförlust, några småfläckar.

Fördraget i Marienburg slöts mellan Sverige och  Brandenburg den 15 juni (juliansk kalender, 25 juni gregoriansk) 1656.
I fördraget förband sig kurfursten  Fredrik Vilhelm I av Brandenburg att vid alla anfall inom Polen och Sveriges tyska länder understödja kung Karl X Gustav och ställa 4.000 man till hans förfogande. Karl X Gustav utfäste sig att med minst 6.000 man skydda kurfurstens länder. (Wikipedia).
Marienburg = numera Malbork i norra Polen.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6293

2017-06-20