Karl X Gustav 2 signerade donationsbrev 1658

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

KARL X GUSTAV (1622-1660), kung av Sverige 1654. 2 egenhändigt signerade handlingar med sigill, ställda till Catharina Charlotta De la Gardie (1655-1697), grevinna och kungens systerdotter. Donationsbrev avseende Bjersholms gods, daterat 15 november 1658, 4 sidor i folio samt donationsbrev å 10,000 riksdaler, daterat 3 juni 1658, skrivet på tyska.
Veck, små hål i kantvecken, ett av breven med ett par fläckar.

I samband med freden i Roskilde tillföll genom Karl X Gustavs försorg tre av den skånska familjen Thotts gods Magnus Gabriel De la Gardie, han själv övertog Söfde, godset Tosterup tillföll hans hustru Maria Euphrosyne och hans då treåriga dotter Catharina Charlotta erhöll Bjersholm.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6292

2017-06-20