Johan III signerat dokument Uppsala 1570

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

JOHAN III (1537-1592), kung av Sverige 1568-92. Egenhändigt signerad handling rörande förpantning /belåning av två gårdar i Mjösund, Kimito till fru Karin på Gesterby och dennas dotterson. Daterat 12 september 1570 i Uppsala. Vikt, ett par smårevor, varav några i texten till höger, ett litet hål i texten, något småfläckad, sigill saknas.

Samt dokument i samma ärende undertecknat av Hans Larsson Björnram (d. 1571) och Erik Matsson (d. 1593), kungliga ämbetsmän i Finland. Daterat 31 juli 1570 i Åbo (saknar sigillen, några smårevor samt ett par småfläckar).

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6288

2017-06-20