Handskrift om Wallens sätesgård i Skåne ca1860

Klubbat för:

3400 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

"Historisk beskrifning öfver (Wallen) och dess Egare". Handskrift i folio (ca 340x205 mm.) omfattande titelblad med vignett i blyerts o. färger, föreställande gården, 1 blad med text på versosidan, huvudtext s. 1-175, opaginerad text 8 sidor. Odaterad, men ca 1860-65.

Samtida svart hfrbd med skinnskodda kanter, lätt nött, guldpressad ram, röda pärmar, rikt guldornerad rygg i form av blomsterdekor. Delvis lätt fuktfläckad i främst övre marginal, titelblad och ett par andra även i yttre marginal, 1 blad delvis loss. Talrika ändringar och tillägg i texten.

Vallens slott ligger på en holme vid Storsjön i Våxtorp i Våxtorps socken i Laholms kommun i Halland. Slottet har omkring 40 rum och är byggt i empirstil. I slottsträdgården finns en runsten, som ännu inte blivit uttolkad. Slottet blev byggnadsminne 26 oktober 1978. (Wikipedia).

Proveniens: Skottorps slott.

6309

2017-06-20