Första bibelöversättningen på svenska 1526

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

DEN FÖRSTA SVENSKA BIBELÖVERSÄTTNINGEN 1526. (Thet nyia Testamentit på Swensko, Stockholm, Kungl. tryckeriet, 1526). Titelblad saknas.

Liten folio (ca 285x197 mm.). 192 blad (av 196, saknar titelblad, blad sign. Nn8 och de 2 blanka bladen sign. Q8 och Oo6, blad sign. Oo5 defekt till 60 procent, detta ersatt av handskrift, 3 blad sign. D5, Aa6 och Kk5 troligen tagna från annat exemplar och något skurna i marginalen, övriga defekter se nedan). Några träsnitt.

Brunt skinnband från första halvan av 1800-talet, nött, blekt rygg. Ca 30 blad fuktfläckade i marginalerna, brunfläckar, gamla marginalanteckningar, förstrykningar och understrykningar. Tillskrift från 1832 på försättsbladet (se nedan). Aksel Anderssons namnteckning med notering "köpt hos Quaritch" på försättsbladet, exlibris Duke of Sussex.

Övriga defekter: Bl. sign *2 förstärkt i yttre marginal, sign. *6 lagat i yttre och nedre marginal med enstaka bokstavsförluster, sign. A1 lagat i nedre yttre hörn och med några hål i övre del med enstaka bokstavsförluster, sign. A2 m. några hål i yttre marginal, sign. A3 lagat i yttre marginal och med litet hål i texten, sign. A4 lagat i yttre marginal och med lagat brännhål och textförlust (ersatta av handskrift), sign A6 lagat i yttre marginal med mindre textförlust, sign. K2 liten pappersförlust i yttre marginal, sign. Ff4 med brännhål, sign. Gg4 lagat i nedre yttre hörn, sign Hh5 reva i nedre marginal, Ii4 reva i nedre marginal, sign. Oo1 lagat i yttre och nedre marginal.
I övrigt enstaka smårevor.

Tillskriften lyder "Presented to H.R.H. the Duke of Sussex by Count Björnstjerna, Envoy Extraordinary of the King of Sweden Norway 18th Dec. 1832".

Collijn I:331-339.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6032

2017-06-20