Dokument m.m. rörande J. E. Areschoug

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

DOKUMENT, MANUSKRIPT, BÖCKER, MIKROSKOP MED MERA RÖRANDE JOHN ERHARD ARESCHOUG (1811-1887), svensk algolog.

1. Maskinskriven levnadsteckning, 4 sidor i 4:o, från 1972. Samt tryckt levnadsteckning föredragen i Vetenskapsakademien 1899 (särtryck, 2 ex.), Schmiterlöw: Referat av en samling brev från svenska vetenskapsmän till J. E. Areschoug (särtr. ur Vetenskapsakademiens årsbok 1947, ded.).

2. Betyg och förordnanden mellan 1829-1876,16 st., varav 7 med kunglig autograf (Karl XIV Johan, 1841, Oskar I 1858, Karl XV 1849 [som kronprins], 1859, 1860, 1866 [riddare av Nordstjärneorden]), Oskar II 1876).

3. Kallelser till medlemskap och diplom på medlemskap i olika vetenskapliga med mera samfund, 17 st. mellan 1838-1882, t.ex. Die Königliche Botanische Gesellschaft in Regensburg 1838, Kongl. Wetenskaps och Witterhets Samhället i Göteborg 1840, Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademien 1851, Société des Sciences Naturelles de Strasbourg 1859, Societas Botanica Edinburgi 1866, Kungliga Physiographiska Sällskapet i Lund 1878, Società Crittogamologica Italiana 1882.

4. Handlingar rörande donationer av arkivmaterial m.m. bl.a. til Vetenskapsakademien mellan 1889-1908.

5. Areschougs manuskript till hans sista avhandling avslutad 1 mars 1885.

6. Diverse handskrifter. Bl.a. Handskriven anteckningsbok i liten 8:o över tentander 1856-1863, "Krukväxtkatalog 1865", handskrift i anteckningsbok i liten 8:o, Föreläsninganteckningar över bl.a kryptogamer 1872-73, extrakt i handskrift ur olika vetenskapliga tidskrifter med mera 1840-1850-tal (2 vol., delvis illustrerade), Diverse anteckningböcker rörande alger, delvis illustrerade, 8 st.

6. Diverse böcker och särtryck av Areschoug: Lärobok i botanik (Stockholm - Uppsala1863), Smärre afhandlingar (pärmtitel, särtr. o. extrakt mellan ca 1867-81), Algae Scandinavicae exsiccatae... Fasciculus primus-secundus. Gothoburgi, excudit M. Prytz, 1840, folio, 43 inklistrade algprov (av 50, 7 saknas el. defekta [nr 9, 17, 18, 26, 27, 34, 50]), grått samtida något fläckat pbd, D:o, underlag t. med teckningar (ej komplett), band som föregående, Phyceae Extraeuropaeae exsiccatae. Fasciculus primus. Upsaliae Leffler et Sebell, 1850, folio, underlag för med teckningar, band som föregående, Observationes phycologicae. Particula prima, Upsaliae 1866, 4:o, lit. plr, särtr. i blått omslag (3 ex.), D:o, particula secunda, 1874, lit. plr, särtr. i brunt omslag (3 ex.), D:o, particula tertia, 1875, lit. plr, särtr. i blått omslag (4 ex.), D:o, particula quarta, 1883, särtr. i brunt omslag (3 ex.), D:o, particula quinta, 1884, särtr. i brunt omslag (3 ex.), Iconographia phycologica seu phycearuym novarum et rariorrum. Decas prima. Gothoburgi utan år (1847?). 4:o. Lit. plr, originalosmlag, främre skuret.
Med flera särtryck med mera, ca 50 st. inkl. dubbletter.

7. Areschougs mikroskop med diverse tillbehör i 3 träaskar. Mikroskopet tillverkat av Nachet et fils, Paris, mässing, ca 1830-40.

John Erhard Areschoug (1811- 1887), svensk algolog,
Sedan han under flera somrar företagit botaniska vandringar och gjort sig förtrolig med södra Sveriges fanerogama vegetation, och genom korrespondens och byte erhållit rika bidrag från Norges och Lappmarkens flora, vände han sitt studium till kryptogamerna, särskilt algerna, och anträdde för detta ändamål en vetenskaplig resa genom Bohusläns skärgård 1835.
Med understöd av Vetenskapssocieteten i Uppsala gjorde Areschoug 1837 en resa till Norge, genomreste Gudbrandsdalen, vandrade till fots över Dovre till Kristiansund och Molde, varunder algernas studium uteslutande tog hans tid i anspråk. Promoverad till filosofie doktor i Lund 1838 utnämndes han samma år till docent i botanik, och blev 1840 lärare i naturvetenskap vid Göteborgs gymnasium. Under sin tioåriga befattning där studerade han noga bohuslänska skärgårdens havsflora, på samma gång han genom vänner och studiekamrater skaffade sig rika algologiska samlingar från utomeuropeiska länder.
År 1849 utnämndes han till adjunkt vid Uppsala universitet och företog med understöd av stadsmedel 1858 en vetenskaplig resa till norra Frankrikes havskust och åtskilliga delar av Tyskland. I december 1859 befordrades Areschoug till professor i botanik i Uppsala efter Elias Fries och fortsatte att hålla sig à jour med de senaste vetenskapliga rönen, särskilt i avseende på studiet av kryptogamerna. Även sedan han blev professor besökte Areschoug flera gånger Sveriges västkust, huvudsakligen för att insamla material till sina Algæ Scand. exsiccatæ, en kollektion af skandinaviska alger. Han offentliggjorde dessutom såsom författare flera vetenskapliga arbeten bland vilka de förnämsta är: Symbolæ Algarum rar. Floræ scand. (1838), Iconographia phycologica (1847), Phyceæ scand. marinæ (1850), Corallineæ i Jakob Georg Agardhs Genera et Spec. Algarum, Lärobok i Botanik (1863), med flera arbeten. År 1876 tog Areschoug avsked från professuren. (Wikipedia)

6297

2017-06-20