Sällsynt karta De koninklyke Hooft-Stad Stockholm

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

SÄLLSYNT KARTA ÖVER STOCKHOLM. De koninklyke Hooft-Stad Stockholm met alhare straaten en steegen in een accurate grond tykening. Utan tryckort och år (tidigt 1700-tal).

Kolorerad graverad karta med en textkartusch och två textförklaringar i varje nedre hörn. Ca 520x590 mm. Monterad på väv, några veck, några småfläckar.

Hittills okänd karta, ej känd av Kungliga Biblioteket. Troligen publicerad i Holland.
Jämför Werner von Rosenfelts karta över Stockholm från 1701.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6253

2016-12-20