Rudbecks Nora Samolad eller uplyste Lapland 1701

Klubbat för:

15000 SEK

12 000-15 000 SEK

TVÅ SÄLLSYNTA VERK. RUDBECK DEN YNGRE, OLOF. Nora Samolad eller uplyste Lapland medh resan igenom Upland, Gestrikland, Helsingland, Medelpa, Ångermanland, Wästerbotn, Lule lapmark, Norbotn, Torne lapmark, Österbotn, Finland, Åland, &c... Uppsala 1701.

4to (215x172 mm). Graverat titelblad, (18), (3), 4-79 (1 blank) s. Graverat titelblad, 2 träsnittsplanscher (en växt Sceptrum carolinum och den sällsynta planschen "Göktyda" och 1 utvikbar graverad karta över Östersjön i form av en man (blomsterplanschen med lagad reva, karta med liten lagning i vikningen, revor i marginalen). Graverat titelblad med några fläckar i marginalen.

BUNDEN MED: Fasciculus vocum lapo-hebraicarum. Texten inleds: Illustri celeberrimoque viro, dn Johanni Wallisio, professori in incluta oxoniensi academia priomario & seniori Olavus Rudbeckius filius s.p.d. (Troligen Uppsala 1703).

4to. (12) s. (En jämförande förteckning å lappska och hebreiska ord).

Samtida band i halvpergament, pärmar av marmorerat papper, delvis mörknat och nött. Text något fläckad, liten reva i marginalen i början. Namnteckningar på försättsbladet, bl.a. Petter Larsson Arrhenius. Exlibris Birger Strandell.

Bring 105. Bibliotecha Rudbeckiana 1127 och 1133. Warmholtz 286. Sällsynta.
Nora Samolad omfattar endast den första och enda utgivna delen, resan genom Uppland, de övriga (11) planerade delarna förstördes vid branden i Uppsala 1702, liksom en stor del av ovanstående arbetes upplaga. Även en översättning till engelska utkom 1704.

Proveniens: Birger Strandell (1901-1993), svensk läkare och Linnésamlare.

6177

2016-12-20