Ovanlig karta över Ropsten, Stockholm, från 1783

Klubbat för:

10000 SEK

Schätzwert

15 000-18 000 SEK

Beschreibung

OVANLIG HANDRITAD KARTA ÖVER ROPSTEN. Charta öfver Ropsten belägen uppå Kongl. Djurgården vid Stockholm. Uprättad år 1783 af Hr Ström.

Handritad karta över del av Djurgården med utförlig textbeskrivning i egen kartusch, med namm som Fiskar torpet, Husar hagen, Lilla Wärtan, Ox berget mm. Med kompassros, två vackra kartuscher, samtliga tre kartuscher med laverade ramar. I texten kan man bl.a. läsa vad som vid tiden hörde till Ropstens ägor och att de innehades av Jan Adolph Norling.

Ritad i tusch, blyerts och akvarell / lavyr, mått ca 545x450 mm. Bladet monterad på kartong, några småfläckar, något fler i textkartuschen, lagad reva i texten.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6262

2016-12-20