Linnerhielms Resor i Sverige 1797-1816

Klubbat för:

14000 SEK

Schätzwert

12 000-15 000 SEK

Beschreibung

(LINNERHIELM, J. C.). Bref under resor i Sverige. (Kumblin) 1797.

4:o. (3), IV-XIV, (1)-220, (4) s. Titelbladet med graverad vinjett (lagad reva), 24 graverade vinjetter, 10 graverade planscher (alla, delvis något brunfläckade). Text enstaka brunfläckar. BUNDEN MED:

(S:E). Bref under nya resor i Sverige. (C. Delén) 1806.

4:o. (2), (2), III-XIV, (1)-150, (4) s. Titelbladet med graverad vinjett, 26 akvatintagraverade planscher (alla, enstaka brunfläckar. ). BUNDEN MED:

(S:E). Bref under senare resor i Sverige. (A. Gadelius) 1816.

4:o. (3), IV-XIII, (1), (1)-155, (5) s. Titelbladet med graverad vinjett (liten lagad reva i inre marginal), 16 graverade planscher (alla, enstaka brunfläckar).

Rött senare (1900-tal) marokängband, guldpressade ramar, inre denteller, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, helt guldsnitt. Enstaka brunfläckar.

Bring 251, 347, 373.

PROVENIENS
IngaBritt och Arne Lundbergs samling, Göteborg

6176

2016-12-20