Karl XII:s bibel 1703

Karl XII:s bibel 1703
Karl XII:s bibel 1703
Karl XII:s bibel 1703
Karl XII:s bibel 1703

Klubbat för:

6600 SEK

Schätzwert

10 000-12 000 SEK

Beschreibung

KARL XII:s BIBEL MED BESLAG AV C. C. HARTWIG. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 1702.

Folio. (96), (1)-962 (saknar sista opaginerade bladet med rättelser) s. Graverat extra titelblad (delvis förstärkt i marginalerna, lagade revor), tryckt titelblad i rött och svart med graverad vignette (lagade marginalrevor), graverat porträtt av Karl XII ( några mindre lagade marginalrevor), 6 graverade kartor och planscher (av 8, 2 saknas, 1 med större lagad reva, övriga planscher med mindre lagade marginalrevor, 1 plansch delvis loss i mittveck, delvis fläckade).

Samtida brunt skinnband, delvis nött, blekta guldpressade ramar, på pärmarnas mittfält Karl XII:s guldpressade monogram, spännen och beslag av mässing med konungens monogram, rygg med 7 upphöjda bind, lagningar i nedre del. Beslagen av Claes Christian Hartwig och med dennes gelbgjutarstämplar med monogram CCH. 1 textblad med större reva, enstaka fläckar.

Claes Christian Hartwig (Hartwich), en av de första gelbgjutarna i Stockholm, fick sitt burskap 1702.

6040

2016-12-20