Handritad karta över Enhörna socken sent 1600-tal

Klubbat för:

11000 SEK

Schätzwert

8 000-10 000 SEK

Beschreibung

HANDRITAD KARTA SÖDERMANLAND - ENHÖRNA SOCKEN. RANIE (RANJE?), HANS. Geometrisch afrjitning uppå Warnebÿ bÿ bestående aff skattehemman 2 och räknas tillsammans för 16 öre...medh förteckning Öcknebo härad och Ytter Enhörna sochn... afmätt af Hans Ranie. Utan år, ca 1680-90.

Handritad karta i tusch och akvarell. Ca 520x780 mm (helt papper). Med beskrivande text i höger hörn. Renoverad och upplimmad på papper, lagningar, har varit vikt, litet hål i mitten, några hörn och marginaler skadade, fläckar. Ramad.

Renoverad och restaurerad av Bo Wildenstam.

Öknebo härad i nordöstra Södermanland. Häradet omfattar större delen av nuvarande Södertälje och Nykvarns kommuner (Wikipedia).
Diusta = Kjulsta.

Kartan fanns länge i Ekensberg, ett gods och ett tidigare säteri i Överenhörna socken, Södertälje kommun, Södermanland. Ekensbergs nuvarande huvudbyggnad uppfördes mellan åren 1789 och 1790. Godset ligger vid Björkfjärden på Enhörnalandets nordligaste del och hette tidigare Husaby.

6317

2016-12-20