Handritad karta över Enhörna i Södermanland 1722

Klubbat för:

11000 SEK

8 000-10 000 SEK

HANDRITAD KARTA SÖDERMANLAND - ENHÖRNA SOCKEN. RANJE, HANS - MÖRN, ANDERS. "Geometrisk delineations affrithning öfwer Diiusta biÿ beståår af crono hemman trenne och ... ett i Södermanland Öcknebo härad och öfre Enhörna socken beslägne, hwilka trenne crono hemman efter kongl. maiyts allernådigste permission, utgaf... anno 1689... af Hans Ranje: men sedermehra åhr 1722 renoverat och förfärdigat af And. Mörn".

Handritad karta i tusch och akvarell med dekorativ kompassros, hus etc. Ca 560x870 mm. Med beskrivande text i vänster hörn. Renoverad och upplimmad på papper, lagningar, har varit vikt, litet hål i mitten, några hörn och marginaler skadade, lagad i nedre marginal, vissa textförluster, delvis fläckad. Ramad.

Anders Mörn (1664-1730), lantmätare i Östergötland, ordinarie lantmätare 1713 i livgedinget. Sedan tjänsten indragits blev han 1719 extra ordinarie lantmätare i Södermanlands län.
Renoverad och restaurerad av Bo Wildenstam.

Öknebo härad i nordöstra Södermanland. Häradet omfattar större delen av nuvarande Södertälje och Nykvarns kommuner (Wikipedia).
Diusta = Kjulsta.

Kartorna fanns länge i Ekensberg, ett gods och ett tidigare säteri i Överenhörna socken, Södertälje kommun, Södermanland (Stockholms län). Ekensbergs nuvarande huvudbyggnad uppfördes mellan åren 1789-90. Godset ligger vid Björkfjärden på Enhörnalandets nordligaste del och hette tidigare Husaby.

6318

2016-12-20