Bengt Oxenstiernas Memorial 5/3 1702

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

KARL XII. OXENSTIERNA, BENGT. "Någre Consilier angående Kriget med Zaren i Muschow och Konungen i Påhlen, gifne Stockholm den 5 Martij 1702". Nära samtida handskrift (avskrift), omfattande 80 sidor i 8:o.
Senare (tidigt 1900-tal) blått pappersomslag. 2 första bladen något fuktfläckade.

I detta memorial varnar Oxenstierna för äventyrligheter i Polen, och rekommenderar istället Ryssland som mål.
Dessutom vill Oxenstierna begränsa Frankrikes makt i Europa.

Bengt Oxenstierna (1623-1702), svensk diplomat, gjorde sina första lärospån i den westfaliska fredskongressen, riksråd 1654, Sveriges främste diplomatiske representant i Tyskland som president i Wismarska Tribunalet, delegat vid fredskongressen i Nijmegen 1675-70. Kanslipresident 1685.

På nätet finns en utförlig redogörelse under: http://members.tripod.com/bengt_nilsson/Historia/bengt.oxenstierna.htm.

Proveniens: Gardar Sahlberg och familj.

6395

2016-12-20