Zarah Leanders kärleksbrev till Gunnar Unger

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

KÄRLEKSBREV FRÅN ZARAH LEANDER. LEANDER, ZARAH (1907-1981), svensk sångerska och skådespelerska.
6 egenhändigt skrivna och signerade brev till Gunnar Unger, svensk tidningsredaktör, daterade mellan 1949-50. Breven innehåller bl.a. kärleksförklaringar till Unger och är delvis mycket känslofyllda.
Ett brev signerat med hela namnet, 1 signerat med endast förnamnet, 4 med bara ett "Z". 2 av breven är maskinskrivna, 4 är handskrivna på hennes eget brevpapper med namnet i relief. Frankerade och adresserade kuvert medföljer. Vikta, något solkade, 1 liten reva i marginalen, nötta kuvert, några få blyertsanteckningar senare gjorda.

Gunnar Unger (1915-76), svensk journalist och redaktör, skrev bl.a. politiska krönikor i Svenska Dagbladet. Han propagerade starkt för att "förtalskampanjen" mot Leander skulle läggas ned.

6307

2016-06-21