Peterson-Berger bl.a. brevet från 1897

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

FORSELL. PETERSON-BERGER, WILHELM (1867-1942), svensk kompositör och musikkritiker.

19 egenhändigt skrivna brev till Forsell, varav det ökända och mycket förolämpande brevet från 1897 till John Forsell (då ännu ej operachef) som utlöste den berömda "käftsmällen" på Gustav Adolfs Torg. Bl.a. skriver Peterson-Berger "Er lilla statistroll i mitt verk ingalunda tillfredställer mig och ej häver någon annan musikalisk och konstnärligt upplyftande menniska ... I annat fall måste mitt omdöme om er bli att ni är lika löjligt och lumpet fåfäng som taktlös och inblisk". Forsell tvingades senare inför operachefen och operans artister offentligen be om ursäkt och dömdes till tre dagars husarrest.
Även ett brev från Peterson-Bergers mor från 1904 där hon beklagar denna långa "strid" och två skrivelser från Kongl. Uplands regementes expedition, varav 1 daterad 9 oktober 1897, där Forsell döms till tre dagars arrest för att ha "brustit i uppförande", samt 1 domstolsprotokoll från maj 1905.

8 brev är daterade 1911-12 där Peterson-Berger bl.a. nämner att F. sjungit "mina enkla Karlfeldtvisor... utsökt vackert och föreskaffas dem stor framgång", 10 brev daterade 1926-27, samtliga rörande musikaliska spörsmål. (Vissa revor, småfläckar, fläckar efter gem, veck, stämplar). Omfattar totalt ca 38 sidor i varierande format.
Samt några avskrifter av brev och text ur SvD, 1927, brev från Forsell till Peterson-Berger angående operan Arnljot 1926 (ej skickat).

Proveniens: John Forsell (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39.

6299

2016-06-21