Manuskript av Olof von Dalin

Manuskript av Olof von Dalin
Manuskript av Olof von Dalin

Klubbat för:

4200 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

DALIN, OLOF VON. "Ouvrage a la mode eller HISTORIA om En Loppa". Manuskript (troligen egenhändigt) omfattande 25 sidor text och 3 blanka sidor i folio.

Proveniens. Thulins antikvariatskatalog 140 nummer 1104 (inköpt 1968). Antikvariatet angav vid detta tillfälle "genom Virgins samlingar från Solberga". Inköpet gjordes av "Lic. Hansson" enl. bifogat kvitto, troligen Sven G. Hansson, som på 1960-talet publicerade ingående textkritiska studier av antologin Witterhets-arbeten.

6288

2016-06-21