Litografier av G. Werner till Taubes visor 1989

Klubbat för:

4600 SEK

Utropspris

6 000-7 000 SEK

EVERT TAUBE. (2). WERNER, GÖSTA (1909-92). Visor av Evert Taube med förord av Leif Bergman och Nils Petter Sundgren, portfölj med 61 färg- och svart/vita litografier, samtliga signerade, utgiven av Galerie Aix, Stockholm, 1989, bladstorlek 43x29,5 (43 st.) och 43x59 (18 st.), faksimiltryck från Taubes handskrifter samt reproducerade fotografier av Taube, justification du tirage signerat av konstnären o. numrerat 36/225. I två blå lätt solkade klotkassetter.
Proveniens: Ur Ove Hasslers bibliotek (1904-87), domprost i Linköping, och dennes son, Eivind Hassler (1939-2009).

6089

2016-06-21