Hermelins stora atlas över Sverige och Finland

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

ATLAS ÖVER SVERIGE OCH FINLAND. HERMELIN, SAMUEL GUSTAV. Geographiske chartor öfver Swerige. Afd. I-IV. 1796-1812. Imperialfolio. Graverat huvudtitelblad med innehållsförteckning (daterad 1810), 3 graverade deltitelblad med vignetter, 30 samtida delvis kolorerade graverade kartor på 32 blad. Saknas 1 graverat deltitelblad för Norrland.
Samtida enkelt band med nyare klotrygg, hårt nött, falsar förstärkta med tejp, senare försättsblad. Handskriven innehållsförteckning på främre pärmens insida.

Kartorna delvis fläckade, flera med veck, några med avtryck/missfärgningar efter gravyren, några med smärre anteckningar, samtliga med tydligt mittveck som vanligt (övriga anmärkningar se nedan).

Graverat huvudtitelblad till första delen (daterat 1805, fukt- och brunfläckat, namnteckning).
Avd. I. NORRLAND. Swerige (1797, veckad, lagad reva i marginal, förstärkt nedre marginal), Swearike (1811), Wästerbottn och Svenske Lappmarcken (1796, litet veck), Ångermanland, Medelpad och Jämtland (1797), Herjeådalen (1797, några fläckar mest i marginal), Gästrikland och Hellsingland (1796, ngt småfläckad mest marginal).
Avd. II: FINLAND. Graverat deltitelblad med vignette (1799, för Finland, fuktfläckar i nedre marginal, veck), Finland (1799, fuktfläckat, veck), Uleåborgs höfdingedöme (1798), Wasa höfdingedöme (1798), Åbo och Björneborgs höfdingedöme (1799), Nylands och Tavastehus samt Kymmenegårds höfdingedöme (1798, lagat i nedre marginal), Savolax och Karelen eller Kuopio höfdingedöme (utan år).
Avd. III. SVEA RIKE. Graverat deltitelblad med vignette (1801, för Svea Rike, vignetten Stockholmsvy av J. F. Martin, fläck i nedre marginal), Stora Kopparberg (1800), Kopparbergs, Säter, Näsgårds och Wästra Bergslagen (1800, fläckar i nedre del och marginal), Wästerås höfdingedöme (1800, ngt småfläckad), Upsala höfdingedöme (1801, fläckar i marginal), Stockholms höfdingedöme (1802, fläckar, fläckar i marginal), Örebro höfdingedöme (1803, fläckar i marginl), Nyköpings höfdingedöme (1804, småfläckar i marginal).
Avd. IV: GÖTA RIKE. Graverat deltitelblad med vignette (1807, för Götarike, lagning av veck, fukt- och brunfläckar): Götarike (1807, något brunfläckad), Göteborgs och Bohus läns höfdingedöme (1806, ngt brunfläckad), Gottland (1805, några småfläckar, fläckar i marginal), Halmstads höfdingedöme eller Halland (1807, utvikbar, veck, fläckar i marginal), Skaraborgs höfdingedöme (1807, veck, förstärkt marginal, enstaka småfläckar), Karta öfver Wärmeland södra delen (utvikbar, solkade marginaler), Carlstads höfdingedöme eller Wermeland (1808, litet hål i ett veck, solkade marginaler), Östergötland (1810, bruntonad, lagningar av marginal och bild med viss förlust i vänster del, lagad reva), Jönköpings, Kronobergs och Bleking höfdingedömen (1809, veck, solkad marginal, något fläckad), Elfsborgs höfdingedöme (1808, något solkad, veck, småfläckad), karta öfver Kalmar län och Öland (1818, något småfläckad), Malmöhus (1812, veck, småfläckar, smårevor och fläckar i marginal), Skåne (1812, solkad, fläckar, lagningar med förlust, förstärkt och lagad marginal).

Friherre Samuel Gustaf Hermelin (1744-1820) antog på privat initiativ uppgiften att utföra den första systematiska sammanställningen av hela rikets kartering. Det Hermelinska Kartverket som färdigställdes mellan åren 1796-1818 innebar att kartor i enhetlig form över Sverige och Finland för första gången blev tillgängliga för allmänheten. Som underlag användes den rika skatten av otryckta och tryckta lantmäterikartor som Kungen beviljat Hermelin exklusiv tillgång till. Detta material sammanställdes samt kompletterades av skilda lantmätare bland vilka finländaren Carl Peter Hällström äger en särställning med ansvar för 22 av verkets 33 kartblad. Då Hermelins finansiella resurser blev ansträngda av de enorma kostnader utgivningen innebar så skapades 1810 ett aktiebolag, Geografisk Inrättning, som säkrade den fortsatta utgivningen. Aktiebolaget upplöstes 1823 då staten köpte den stora samlingen handritade och graverade kartor samt plåtarna. Kartmaterialet förvaras idag på Krigsarkivet i Stockholm medan plåtarna finns hos Lantmäteriet i Gävle.

6219

2016-06-21