Forssell Ett år i Sverige ur Westerbergs bibliotek

Klubbat för:

4400 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

UR STEN WESTERBERGS BIBLIOTEK. FORSSELL, CARL. Ett år i Sverige. Stockholm (J. Hörberg) 1827-(32).

4:o. Graverat extra titelblad med kolorerad vignette, 2 graverade musikbilagor, 47 delvis handkolorerade graverade planscher (alla, graverade titelbladet med några småfläckar, 4 planscher något brunfläckade, några planscher lätt missfärgade av text, text med enstaka brunfläckar).
Fint brunt skinnband från tidigt 1900-tal, endast lätt nött, pärmar guldpressad pärmbordure, breda inre denteller, kantförgyllning, något blekt rikt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, hela guldsnitt. (Hedberg). Exlibris Sten Westerberg, Beatelund. Skinnskodd fodrad kassett.

6193

2016-06-21