Brev från Hugo Alfvén till operachef John Forsell

Klubbat för:

3800 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

FORSELL. ALFVÉN, HUGO (1872-1960), svensk kompositör och dirigent.

10 brev och 4 telegram, samtliga ställda till John Forsell, varav 9 egenhändigt skrivna och undertecknade brev och ett brevkort, 1 egenhändigt undertecknat maskinskrivet brev, daterade Åkerö, Leksand, Uppsala och Berlin under 1930-35, 1 med stämpel "Kungl. Teatern", flertalet signerade med hela namnet. 1 brev från Ivar Skarstedt, Emil Heijnes advokatbyrå, till Forsell rörande en pågående rättegång angående äktenskapsskillnad. Flertalet rör repetitioner på operan och musikaliska spörsmål, Alfvéns äktenskapsproblem, personliga brev, samt ett kondoleanskort skrivet med anledning av Forsells hustru, operasångerskan Gurli Carlströms bortgång 1935. Några småfläckar, märken av gem, något med understrykningar, smärre revor, 2 med kuvert, telegramen vikta och delvis stämplade.

Proveniens: John Forsell (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39.

6292

2016-06-21