Binding by Bayntun-Riviere

Binding by Bayntun-Riviere
Binding by Bayntun-Riviere
Binding by Bayntun-Riviere
Binding by Bayntun-Riviere

Klubbat för:

4000 SEK

6 000-8 000 SEK

BUNDEN AV BAYNTUN RIVIERE, BATH. STRINDBERG, AUGUST. Mäster Olof. Stockholm 1909.

Stor 8:o. Välbevarad röd marokäng, smala guldpressade ramar, inom infälld ram i blått med guldornering, pärmens mittfält med under glas akvarellerat porträtt av Strindberg, guldpressade inre ramar, inre doublurer o. för- och eftersättsblad av blå sammet, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, hela guldsnitt. (signerad Bayntun Riviere Bath på bakre pärmens insida). Något nött röd klotkassett. Tryckt för Allmänna svenska utställningen av konsthandtverk och konstindustri i Stockholm i 100 numrerade exemplar, detta onumrerat.

Bokens dekor är av Emmy Biberg.

6073

2016-06-21