Bauer Troll 10 originallitografier 1915

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

BAUER, JOHN. Troll. Tio originallitografier. Förord Carl Larsson. Göteborg 1915.

4:o. 10 inklistrade originallitografier (alla).
Dekorerat nött originalomslag, enstaka fläckar, skadad rygg, loss i häftningen. Titelblad med mindre brunfläck och tillskrift.

Proveniens: Ur Ove Hasslers bibliotek (1904-87), domprost i Linköping, och dennes son, Eivind Hassler (1939-2009).

6188

2016-06-21