Band av Kerstin och Wolfgang Bremer

Klubbat för:

4600 SEK

Schätzwert

5 000-6 000 SEK

Beschreibung

BREMERBAND. LAGERLÖF, SELMA. Gösta Berlings saga. Stockholm (Albert Bonniers förlag) 1959.

4:o (ca 285x220 mm.). 1 signerad originalfärglitografi, inklistrade färgplanscher och andra illustrationer Hilding Linnqvist. Omslag o. rygg.
Välbevarat rött halvmarokängband, akvarellerade pärmpapper, rygg m. inpressad geometrisk dekor o. punkter av guld, handstickade kapitäl, övre guldsnitt. (sign. Kerstin Bremer - Wolfgang Bremer på bakre pärmens insida). Skinnskodd fodrad kassett. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade, av konstnären signerade exemplar, detta nummer 7.

6084

2016-06-21