Årlin Libro de horas de Santo Domingo 1987

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

7 000-8 000 SEK

SCHUELER COLLECTION. ÅRLIN, RICHARD. Libro de horas de Santo Domingo de Silos. Gravyrer och reflektioner från en vinterresa till Castilla la Vieja. Stockholm (Stigberget Stamp och Press) 1987.

Folio. 11 delvis helsides gravyrer (alla) o.a. illustrationer av författaren, musik.
Oskuren i brunt skinnband, ryggen med sju upphöjda bind och titel (signerat Richard Årlin 1988). Marmorerad pappbandkassett med titeletikett på ryggen. Upplagan tryckt i totalt 45 numrerade exemplar, varav I-XV för subskribenter samt 30 stycken med nr. 16-45, varav detta nr XV.

Boken är i sin helhet framställd av författaren/konstnären, utom gjutningen av typerna. Medföljer kopia/ kvitto av Årlins brev till Konstbibliofilen.

Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), Svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.

6114

2016-06-21