Anker Kyster-band

Anker Kyster-band
Anker Kyster-band
Anker Kyster-band
Anker Kyster-band

Klubbat för:

5500 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

BUNDEN AV ANKER KYSTER. HANNOVER, EMIL. Kunstfaerdige gamle bogbind indtil 1850. Det Danske kunstindustrimuseums udstilling 1906. København (Lehmann & Stages forlag) 1907.

Liten 4:o (about 275x185 mm.). Rikt illustrerad.
Brunt marokängband med skuren dekor (även inre denteller o. rygg), kantförgyllning, fem markerade bind, helt guldsnitt. (Bandet signerat av formgivaren Thomas Bindesböll 1912 på bakre pärm, utfört av Anker Kyster men ej signerat). Tillskrift till Emil Hannover från Anker Kyster på försättsbladet.
Upplaga tryckt på japanpapper i 12 numrerade exemplar, detta nr 9.

6002

2016-06-21