Motiv från Lappland av Elgström

Klubbat för:

15000 SEK

20 000-25 000 SEK

LAPPLAND. ELGSTRÖM, OSSIAN (1883-1950). (11). Samling omfattande 7 signerade etsningar och 4 signerade färgkrita - färgkrita/akvarell, samtliga under passepartout.

Omfattar:
"Hyvästi nyt". Färgkrita med akvarell 135x262 mm., signerad med initialer 1924, dedikation på passepartout.
"Kouljoks morgontoalett". Akvarell 175x140 mm. Signerad 1928.
"Svappavari i jan. 1918",. Färgkrita 360x505 mm. Signerad. 1918.
"Rengärde". Färgkrita 350x380 mm. Signerad 1923.
"Trolltrumman" (Seid), etsning 198x125 mm. Signerad i blyerts 1907.
"Kaffe", etsning 123x102 mm. Signerad i blyerts 1922.
"Rengärdet", etsning 292x204 mm. Signerad i blyerts 1930. (Fören. f. Grafisk konst).
"Storm", etsning 296x251 mm. Signerad i blyerts 8/10 med dedikation.
"Storm" etsning 206x251 mm. (nedskuren plåt). Signerad i blyerts.
"Karesuandolappar i Lyngseidet i Norge", etsning 336x254 mm. Signerad i blyerts 16/25,1930.
"Jokkmokk (kvinna som väver)", etsning 173x246 mm. Signerad i blyerts 3/25, 1930.

Konstnären och författaren Ossian Elgströms etnografiska intresse förde honom ut på resor, bl.a. till Lappland (från 1907) och till Grönland (från 1915). Det ledde honom också in i de samiska och fornnordiska myterna.
Inspirerad av stilen bl.a. hos Gerhard Munthe o. Axel Gallén-Kallela fann han i fornmytologin ett konstnärligt område. Uttryckssättet var delvis inspirerat av den asiatiska konsten med dess vildhet och förfining.
Under resorna i Lappland samarbetade Elgström ofte med den samiske författaren Johan Turi. I förevarande samling av grafiska blad (ofta i små upplagor) och några färgkrita/akvareller har Elgström som etnografisk skildrare betonats. Skildrad med värme och ibland med humor är hans lappländska bildvärd återgiven med etnografens noggrannhet sedd genom konstnärens temperament.
Foto.

6143

2015-12-15